مسکن مهر

مسکن نه به«مهر» وصلت داد، نه به«محرومان»

مسکن - تحویل ۴ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی مهر پردیس به تعویق افتادتا تکمیل پروژه‌های مسکن مهر به معمایی دشوار برای دولت و متقاضیان آن بدل شود. وعده زمان تحویل واحدهای مسکن مهر دائما تمدید می‌شود و در این راه دست‌اندازهای جدیدی خود را نشان می‌دهد.

ابتدا قرار بود تكميل تمامي واحدهاي مسكن مهر در پايان سال 94عملياتي شود اما اين وعده به پايان سال 95تغيير كرد. قائم‌مقام وزير راه و شهرسازي در امور مسكن مهر در تازه‌ترين اظهارات خود، اعلام كرده است كه كار ساخت واحدهاي مسكن مهر تا پايان امسال به سرانجام مي‌رسد. اصغري مهرآبادي اما در مورد تكميل زيرساخت‌هاي اين واحدها از جمله آب، برق، فاضلاب و گاز در سال‌جاري قولي نداده است. با اين اظهارات به‌نظر مي‌رسد كه دولت در سال 96نيز درگير اجراي اين پروژه باشد.

هفته گذشته افتتاح 4هزار و 550واحد مسكن مهر در پرديس برنامه‌ريزي شده بود كه به‌دليل مهيا نبودن شبكه آبرساني، به تعويق افتاد تا مشكل تأمين زيرساخت براي اين واحدها بار ديگر خود را نشان دهد. قائم‌مقام وزارت راه و شهرسازي در امور مسكن مهر، از تكميل مراحل ساخت بسياري از واحدهاي مسكن مهر و عدم‌تأمين زيرساخت‌ها از سوي ساير وزارتخانه‌ها اشاره كرده است. اصغري مهرآبادي هفته گذشته به فارس گفت: در پرديس 30هزار واحد مسكن آماده تحويل داريم كه اگر آب و ب��ق آنها تأمين شود مي‌توانيم واحدهاي مسكوني را تحويل دهيم.

از طرفي وزارت راه و شهرسازي به‌دنبال در اختيار گرفتن اعتبارات بانكي براي تكميل ساخت واحدهاي مسكن مهر است و از سوي ديگر وزارت نيرو و نفت براي تأمين زيرساخت‌هايي نظير آب، برق، فاضلاب و گاز به‌دنبال بودجه بيشتر هستند. بانك مركزي نيز كه تا قبل از روي كار آمدن دولت يازدهم 50هزار ميليارد تومان خط اعتباري براي مسكن مهر گشايش كرده بود، براي جلوگيري از تبعات رشد نقدينگي، از اختصاص اعتبار جديد امتناع مي‌كند.

بر همين اساس، دستگاه‌ها و وزارتخانه‌هاي دولتي موفق نشده‌اند همه الزامات مسكن مهر را به سرانجام برسانند. طرح دولت يازدهم براي مسكن محرومان كه با عنوان مسكن اجتماعي بر سر زبان‌ها افتاده است نيز با مانع بزرگي به نام كمبود اعتبار مواجه شده و وارد فاز اجرايي نشده است. عباس آخوندي، وزير راه و شهرسازي 2 هفته‌پيش در گفت‌وگو با همشهري درخواست وفاق عمومي براي مسكن كم‌درآمدها را ارائه داد و از تدوين طرحي در برنامه ششم براي ايجاد وفاق ميان همه دستگاه‌ها و نهادهاي متولي مسكن اجتماعي خبر داد.

نشست مشترك؟

پس از آنكه افتتاح 4هزار و 550واحد مسكن مهر در پرديس به‌دليل مشكل زيرساختي به تعويق افتاد، گمانه‌زني‌ها از تشكيل نشست مشترك ميان وزراي راه و نيرو با رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي حكايت كرد. طبق گمانه زني خبرگزاري فارس، محمدباقر نوبخت رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي از آخوندي وزير راه و شهرسازي و چيت‌چيان وزير نيرو خواسته است تا امروز (شنبه 18 ارديبهشت) جلسه‌اي را در سازمان مديريت و برنامه‌ريزي برگزار كنند.

حسين رجب‌صلاحي، مديرعامل شركت عمران شهر جديد پرديس با بيان اينكه خدمات زيربنايي فاز ۱۱ اين شهر هم به شركت عمران واگذار شده است، اظهار داشت: محله ايران‌شهر پرديس ۲۴.۷ هكتار مساحت دارد كه ۴۵۵۰ واحد مسكوني هر يك به متراژ ۱۰۶.۷ مترمربع از سوي شركت كوزو پارس ساخته شده است. وي با اشاره به اينكه در اين محله سه مجتمع آموزشي، ۴ مجتمع تجاري و يك كلانتري قرار دارد، افزود: ۴۵۵۰ واحد در هفته گذشته آماده افتتاح بود كه متأسفانه به‌دليل مشكل آبرساني افتتاح نشد.

وي همچنين با اشاره به مشكلات ساخت‌وساز در فاز ۹ پرديس، به مهر گفت: در فاز ۹ پرديس به‌دليل جنس خاك، ساخت‌وساز با مشكلات بيشتري روبه‌رو است، به همين دليل كار از ابتدا با كندي بيشتري انجام گرفت.

۵۵هزار ميليارد تومان براي مسكن مهر

سيدعلي‌اصغر ميرمحمدصادقي مديركل اعتبارات بانك مركزي در مورد توقف پروژه‌هاي مسكن مهر پرديس، به فارس گفت: بانك مركزي علاوه بر 50هزار ميليارد تومان اعتباري كه قبلا براي مسكن مهر اختصاص داده بود، 5هزار ميليارد تومان هم براي تكميل طرح‌هاي مسكن مهر تخصيص داده است. اين 5هزار ميليارد تومان براي تكميل 800هزار واحد مسكوني طرح مسكن مهر درنظر گرفته شده است. وي تأكيد كرد: اينكه پروژه‌هاي مسكن مهر پرديس تكميل نشده است، مسئوليت آن با وزارت راه و شهرسازي است.

پرونده مسكن مهرتا امروز

بنابر آنچه عباس آخوندي، وزير راه و شهرسازي در گفت‌وگوي 2 هفته‌پيش خود با همشهري بيان داشت، ‌از 2ميليون و 216هزار و 502قرارداد ساخت واحد مسكوني در كل كشور، تعداد يك ميليون و 598هزار و 539واحد يعني 91درصد واحدها افتتاح شده كه از اين تعداد 588هزار و 338واحد معادل 37درصد واحدها در دولت يازدهم انجام شده است.

طبق گفته آخوندي، بقيه واحدهايي كه افتتاح نشده و بنابراين به مرحله فروش اقساطي نيز نرسيده، ناشي از مشكلات موجود در تأمين خدمات زيربنايي و روبنايي اين پروژه‌ها بوده است كه متولي اصلي آنها ساير دستگاه‌ها ازجمله وزارت نيرو و استانداري‌ها هستند.

به‌طوري كه از يك ميليون و 95هزار واحد داراي قرارداد ساخت تعداد 405هزار واحد فاقد انشعاب آب؛ 490هزار واحد فاقد انشعاب فاضلاب، 413هزار واحد فاقد انشعاب برق و 470هزار واحد فاقد انشعاب گاز هستند و هم‌اكنون با وجود اتمام نازك‌كاري تعداد 279هزار واحد مسكوني، به‌دليل عدم‌وجود خدمات زيربنايي امكان تحويل آنها و اسكان متقاضيان فراهم نشده است.

امکان ارسال نظر برای این موضوع وجود ندارد